Blog
Forrás: Az interjú az Elixír magazin 2012. júliusi, 281. számában jelent meg.
© Elixír Magazin, minden jog fenntartva
Az utóbbi néhány évtizedben az ezotéria piaccá nőtte ki magát, ahol rengeteg könyv és szellemi út gazdagítja a kínálatot. A kereső könnyen ráakad egy-egy érdekességre, amely óriási reményeket ébreszt benne. Eközben azonban az ember mindinkább belekeveredik egy olyan szellemi labirintusba, amelyből nehéz megtalálni a kivezető utat, élete problémái pedig továbbra is megoldatlanok maradnak. Mit lehet ilyenkor tenni? – kérdeztük Egedi-Kovács Melindát.
─ Az ember a lelke mélyén tudja, hogy mire képes: intuitív érzékeléssel és óriási teremtőerővel rendelkezik, amellyel harmonikussá tudja tenni belső világát és környezetét – mondja Egedi-Kovács Melinda, aki több mint egy évtizeden át tanulmányozta a Védákat, majd az ősi tanokat rendszerbe foglalva Life Sutra néven létrehozott egy korszerű eszköztárat, amelynek segítségével az emberi élet kiteljesíthető. – Az aranykor embere még rendelkezett ezekkel a képességekkel, és általuk úgy érezhette, hogy a Föld kellemes hely, ahol jó élni. A mai ember azonban már alig tud teremteni és intuíciójára hallgatni, de legbelül emlékszik még, hogy minderre képes. Ezért nagyon vágyik arra, hogy fölélessze magában ezt az eredendő tudást, és ez a vágy az, ami folyamatos keresésre készteti.”
Az emberiség mindig is kereste az aranykori tudást. Vajon ma más ma a helyzet?
─ Az útkereső ember nyitott minden új információra, amely elébe kerül, és egy kicsit is azzal kecsegtet, hogy közelebb visz az aranykori tudáshoz. Ezekben ráadásul nincs is hiány, hiszen ma már nem tiltott az ezoterikus irodalom és a szellemi utak terjesztése. Az új irányzatok, főként a New Age, rengeteg információt tartalmaznak, ezek között azonban nagyon sok a bizonyítást nem nyert vagy a végletekig menő közlés, amelynek semmi köze az élet problémáihoz.
A ’70-es évek óta komoly mozgalommá alakult New Age mára gyűjtőfogalommá vált: bármilyen információ, amely valahogy, főként channeling (csatornázás, médiumitás) útján megszületik, és nem sorolható máshova, a New Age részeként nyer publicitást. Ezért ez a mozgalom a legszélsőségesebb nézetek, reménykeltések és információk gyűjteménye, ami zűrzavart eredményez. Vannak azonban olyan ezoterikus vagy szellemi mozgalmak is, amelyek jó irányba vezetnek, ám ezek attól működőképesek, hogy gondolkodásukba beépítették az ősi keleti tanokban megtalálható alapelveket, és a védikus kozmológiát ötvözték a keresztény kultúrkör misztikájával. A Védákban ugyanis megtalálható mindaz, amit a mai ember keres.
Lehet-e egyáltalán külső erők segítségével rendbe hozni az életünket?
─ A vallásos ember megszokta, hogy megmondták neki, mit tegyen – kihez forduljon, és mikor, hogyan imádkozzon – azért, hogy problémái megoldódjanak. Mástól várta, hogy élete rendeződjön, azaz önmagán kívülre helyezte a felelősséget. Ma az ezoterikus utakon ugyanúgy kívülről várják a megoldást, csak már nem szentektől, papoktól, intézményektől, hanem fiktív entitásoktól. Ezek olyan fizikai test nélküli lények, akiknek a létezését ugyan nem lehet ellenőrizni, de egy médium érzékeli vagy érzékelni véli őket, és channeling útján továbbítja a közlésüket.
Az ilyen lehozott információkból születtek különféle irányzatok, sőt a New Age-irodalom nagy része is. Bármilyen úttörőnek tűnik is a New Age, ugyanúgy nem segíti az embert, hogy önállóvá váljon, mint a vallások. Tehát mi nem akarunk megváltozni, hanem egy külső segítőtől ─ például az angyaloktól ─ várjuk élethelyzeteink megoldását, rájuk hárítva a felelősséget. Ám ha ezek a módszerek elég hatékonyak lennének, nem kellene mást tennünk, mint szólítani az általunk kiválasztott segítőt, és akkor minden rendben jönne, és nem lennének többé gondjaink.
Az emberi élet azonban nem arról szól, hogy örökre „kiskorúak” maradjunk, és mindig mások rendezzék el helyettünk a dolgainkat. A Védák nagyon jól leírják azt, hogy az ember az origó, azaz ő minden vele való történés forrása, minden dolog okozója. Ez azt is jelenti, hogy ha boldog, harmonikus életre vágyik, amelyben ő a teremtő, akkor teremtőként is kell viselkednie. Ennek pedig nem az a módja, hogy „asszisztenseket” hív, hogy végezzék el helyette a munkát, és oldják meg az életét, hanem neki kell felnőnie ehhez a feladathoz.
A Védák ismereteit feltáró Life Sutra megmutatja azokat a módszereket, technikákat, amelyek segítségével újra ki tudjuk fejleszteni magunkban feledésbe merült isteni képességeinket. Ám ezen az úton nem felsőbbrendű lényekre, angyalokra, félistenekre vagy terapeutákra hárítjuk azt a munkát és felelősséget, amelyet nekünk kellene elvégeznünk ahhoz, hogy kihozzuk magunkból a teremtőt.
Egedi-Kovács Melinda