Blog
Forrás: Az interjú az Elixír magazin 2013. januári, 287. számában jelent meg.
© Elixír Magazin, minden jog fenntartva
A Védák szerint minden ember önálló univerzum, s ennek határát az szabja meg, hogy mekkorára tudjuk kiterjeszteni tudatosságunkat. Nagy tudatossággal elkerülhetjük a fájdalmas krízishelyzeteket, könnyen átlendülhetünk életünk fordulópontjain, és bővíthetjük lehetőségeink tárházát. A Life Sutra megtanít arra, hogyan növeljük saját univerzumunk kiterjedését.
Előző számunkban az intuitív képesség kifejlesztésének és megfelelő használatának fontosságáról szóltunk. Az intuíció segítségével ugyanis elkerülhetők a rossz döntésekből következő kudarcok és a velük járó fájdalom. Ez pedig azért fontos, mert ha sok sérelem ér minket s ha gyakran félünk és szorongunk, akkor univerzumunk egyre zsugorodik, mint ahogy testünk is összerándul, amikor megijedünk. Arról, hogy ez milyen következményekkel jár, és mit tehetünk azért, hogy univerzumunk kellő nagyságú legyen, Egedi-Kovács Melindát kérdeztem, aki felszentelt hindu papként több mint egy évtizeden át tanulmányozta a Védákat, majd az ősi tanokat rendszerbe foglalva Life Sutra néven létrehozott egy korszerű eszköztárat, amelynek segítségével az emberi élet kiteljesíthető.
Mennyire vagyunk tudatában annak, hogy befolyásolhatjuk mindazt, ami velünk történik?
– Az élet tele van traumatikus fordulópontokkal, amelyek az emberek többsége szerint egyáltalán nem befolyásolhatók. Ezért tehetetlennek érzik magukat, és úgy gondolják, hogy az egyetlen lehetőség a kudarcok elkerülésére, illetve a belőlük történő kilábalásra az, ha felsőbb erők segítségét kérik. Ez nagyon régi gondolkodásmód, amely már az ősi civilizációkban is megjelent. Áldozati szertartásokat, rituálékat végeztek egyénileg vagy kollektívan, mert úgy gondolták, hogy a kozmikus, teremtett világ egy nagyobb egység, amelyen belül a Föld kiszolgáltatott hely. Azaz a földi történések nem a Földön dőlnek el, hanem a fölötte található magasabb szférákban, félistenek, entitások irányításával minden földi történés. Ezért megpróbálták megnyerni maguknak ezeket az entitásokat: az élet minden apró mozzanatát igyekeztek biztonságosabbá tenni úgy, hogy az egyes életterületeket felosztották az entitások között, és ők gondoskodtak arról, hogy egészséges gyermekek szülessenek, hű maradjon a férj, vagy elegendő eső essen. Ennek az első írásos emlékei a Rig-védában találhatók, amely az emberi életet biztonságosabbá tevő praktikákat is tartalmaz. A modern ember ezt a hitrendszert már nem használja, a vallásokban viszont megmaradt a szentek tisztelete, az ezotériában pedig új entitásoktól várják a segítséget. A legtöbben azonban úgy érzik, magukra maradtak, és kiszolgáltatott, törékeny az életük.
Ez az érzés úgy lenne elkerülhető, ha szembe tudnánk nézni azzal, hogy mi magunk vagyunk a felelősek az életünkben bekövetkező eseményekért. Erre azonban az emberek többsége képtelen, hiszen amikor valaki éppen nehézségekkel küzd és tele van fájdalommal, sérelmezi, ha figyelmeztetik a felelősségére. Még a Védáknak is csak a titkos tanításai foglalkoznak azzal, hogy minden ember önálló univerzum, amelynek kiterjedése pillanatról pillanatra változhat attól függően, hogy tudatosságunk tágul vagy szűkül. Ezek a tanítások a saját univerzumunkkal való szembesülést lépcsőfokokra bontották, mert a felkészületlen embert megrémítették.
Valójában teljes mértékben rajtunk múlik, hogy mi történik velünk?
– A Föld kölcsönhatásban áll ugyan a kozmikus energiákkal, de nem olyan nagy az átjárás, mint ahogy azt sokan hiszik vagy szeretnék. A földi létforma viszonylag zárt rendszer, amelyet az ok-okozati törvényszerűségek irányítanak. Ezek ismeretének hiánya szüli a különféle hitrendszereket, de ha azt szeretnénk, hogy életünk minden területe jól működjön, és ne érjenek minket szenvedéssel teli, váratlan sorscsapások, akkor saját univerzumunkban kell rendet tennünk.
Mivel mindenki önálló univerzummal rendelkező, kozmikus méretű lény, ezért csak azt tudja megtapasztalni, ami ebben az univerzumban történik. Megtörténni pedig az fog, aminek a lehetősége, mint ok, szintén jelen van az univerzumában. A tudatosság eszközével az ember azonban képes felismerni és befolyásolni azokat az energia mintákat, amik behálózzák az univerzumát és előidézik a vele megtörténő eseményeket.
Mitől változhat a tudatosságunk?
– A minket érő külső és belső hatásoktól. Mint említettem, abban a pillanatban, hogy fájdalmas krízishelyzetet élünk át, tudatosságunk összeszűkül, és univerzumunk mérete csökken. Minél több fájdalom ér minket, univerzumunk annál kisebbre zsugorodik. Ha a változások rendszerint szenvedés árán mennek végbe életünkben, akkor egy idő után nem tudunk annyira regenerálódni, hogy univerzumunk újra kitáguljon. Sőt, egyre jobban összeszűkül, végül határa a test határáig húzódik vissza, azaz tudatosságunk már csak a saját testünkre terjed ki. Ilyenkor tévesen a testünkkel azonosítjuk magunkat, ami azzal jár, hogy felelősségérzetünk is csak a testünkre terjed ki, és nem érzékeljük a külvilágot. Ha nincs valamilyen módszerünk arra, hogy tudatosságunkat ismét ki tudjuk tágítani, akkor egyre szorongóbbá, önzőbbé válunk, attól félünk, hogy még több baj ér minket, és elkezdünk védekezni. Ma ez már nem úgy történik, hogy felsőbb erők segítségét kérjük, hanem megpróbálunk biztonsági óvintézkedéseket tenni, vagy kizárni mindent, ami veszélyes lehet. Például nem állunk szóba idegenekkel, magas kerítést húzunk a házunk köré, vagy mobiltelefonon ellenőrizzük gyermekünket a nap minden órájában. Ám minél jobban védekezünk, annál kevésbé ismerjük meg a többi embert, és annál távolabb kerülünk az egymással való akadálytalan összekapcsolódástól, ami a lélek eredeti állapota. Az elszigeteltség egyik következménye, hogy merevvé válunk, és így a további változások még fájdalmasabbak lesznek. Ha pedig védekezünk a külső hatások, az új események és élmények, valamint a többi ember ellen, akkor megfosztjuk magunkat attól a lehetőségtől is, hogy új ötletek, információk és segítőkész emberek találjanak meg minket. Aki tágabban tudja tartani a tudatosságát, vagyis az univerzuma nincs összerándulva, több dologgal találkozik, így könnyebben megtalálja a kiutat, a segítséget, amikor krízishelyzetbe kerül. Ha például egy jelentős anyagi kár éri és nem tudja tovább fizetni a hiteleit, akkor nagyobb eséllyel találkozik azzal, aki elmondja neki, hogyan ütemezze át hitelét. Ez persze úgy tűnhet, hogy őt az égiek támogatják, de valójában arról van szó, hogy akinek elég nagy a tudatossága, az jobban a jelenben van ezáltal képes kikormányozni magát egy-egy nehéz élethelyzetből. Sőt, aki képes megérteni a kozmikus törvényeket, és vállalja a felelősséget élete történéseiért, akkor azt is átlátja, hogy mielőtt kár érte, ő maga hozott létre olyan diszharmonikus energetikai mintázatot, aminek egyenes következménye volt a veszteség. Így ahelyett, hogy a külvilágot okolná, folyamatosan tisztán tartja az univerzumát azoktól a hibáktól, amelyek később hasonló kríziseket, problémákat teremthetnek.
Milyen hibák fordulhatnak elő?
– Főként a helytelen cselekedeteink energia lenyomatai. A Földön igazi hibának a gondolatvilágunkból kikerülő valós tettek számítanak. Az ártó gondolatokkal csupán saját magunkat mérgezzük, mert általuk rossz tudatállapotba kerülünk, viszont másoknak nem tudunk ártani velük. Tehát sosem a gondolatok okozzák a karmikus visszahatásokat, hanem a valóban az elkövetett tettek. Ezekkel azonban nagyon nehéz szembe nézni, hiszen önmagunk számára megemészthetetlen, hogy becstelenek, erőszakosak vagy hazugok voltunk. Mindannyian szeretünk pozitív képet kialakítani magunkról, ezért a hibáinkat elássuk a tudatunk legmélyére. S mivel a figyelmünk nagy része a hibák elrejtésére irányul, ezért a megcsappant figyelemmel arányosan a tudatosságunk is csökken.
Hogyan segíti a Life Sutra univerzumunk tisztán tartását és tudatosságunk növelését?
– A Life Sutra tanfolyamokon a tudattal dolgozva speciális gyakorlatok segítségével mindenki megérezheti saját univerzumának tartalmát, jellegét és kiterjedését. A szembesülés általában egyszerre felemelő és fájdalmas. Az első lépés mindig az, hogy a változtatható méretű univerzumunk állandó részében, a Védák által csittának nevezett tudati tárolónkban megkeressük azokat az energetikákat, amelyek mint mögöttes okok, előidézik vagy fenntartják a krízishelyzeteket. Majd az egyes oktatási szintek és beavatások lépésről lépésre végigvezetnek egy olyan folyamaton, amelynek során mindenki megtanulhatja egyedül is megtisztíthatja a csittáját, és képes növelni univerzuma terét, ezáltal a tudatosságát.
Egedi-Kovács Melinda