Ma már szinte mindenki ügyes honlapokkal és profi marketinggel próbál meggyőzni téged.
Az eltérő utak sokszor teljesen ugyanazt ígérik. Akkor most melyiket válaszd?
Melyik lesz az, ami bekapcsolja a mágikus áramköreidet és melyik az, amiről kiderül, hogy közhelyek gyűjteménye, amit az oktató összeolvasott egy ezoterikus könyvesbolt választékából. Hol tarthatod meg az önállóságod és a szellemi nyitottságod és hol sétáltál bele egy csapdába?
Három tanács, hogyan találhatod meg
ebben az egyre nagyobb káoszban a saját utad.
1. Lesd meg Oz-t a függöny mögött, hogy elkerüld a szemfényvesztést!
A mesében Oz mindenféle remekbeszabott mutatvánnyal tartja fenn magáról azt a képet, hogy ő a nagy varázsló. Így amikor Dorothyék elhúzzák a függönyt, ami mögül Oz csinálta a showt, csak egy reszkető lábú cérnahangú közönséges bácsikát találnak a színfal mögött. Az író, L. Frank Baum – aki szintén a szellemi alkímia beavatottja volt – ebben a remek mesében megmutatja nekünk, hogy ha nem ismerjük önmagunkat eléggé, akkor a szemfényvesztők mennyire meg tudnak minket téveszteni, nem kell mást tenniük, mint az általunk vágyott dolgokat megcsillogtatni nekünk.

Tehát először te is húzd el a függönyt, azaz járj utána – de ne a pletykákra vagy a rosszakarókra hallgatva – hanem objektíven vizsgálva, hogy kicsoda vagy micsoda az adott spirituális tanok forrása? Elsősorban az a lényeg, hogy a témában mit tett le az asztalra, mennyire jártas. Vagy csak összeollózta, másoktól hallotta azt, amit átad?
A másik, hogy próbáld megállapítani, mi ezzel a szándéka. Önjelölt guruként a csodálatot zsebeli be? Elsősorban a pénzkereset motiválja? Mennyire van harmóniában a spiritualitás alapvető értékeivel, amit Platón így fogalmazott meg: igaz, jó és szép.
„Mennél olcsóbbak a szavak, annál drágább a hallgatás…” Kodolányi János
2. Ne dőlj be a köd-szobrászoknak!
Köd-szobrásznak én azokat nevezem, akiknek az előadásán a résztvevők elragadtatott állapotban lebegnek a föld fölött, miközben semmi értelmeset vagy használhatót nem hallanak.
Miért működik ez? A mechanizmus mögött az áll, hogy az elme befogadóképessége korlátozott. Ha túl sok logikátlan dolgot hall valaki vagy olyan idegen szavakkal bombázzák, amiket nem magyaráznak meg neki, a tudata ezzel már nem képes lépést tartani és egy enyhe hipnotikus transzba esik, beszippantja ez varázslatos hatás. És mivel az érzelmekre sokkal jobban emlékszünk, mint a gondolatokra, később ezt az érzést akarjuk újraélni.

A szívemnek oly kedves Szerb Antal, aki mélyen foglalkozott a nyugati misztikával, ezt a hatást így ragadja meg:
„Mi lehetett a titka Cagliostro hatásának? Vajon szavaiban rejlett a varázserő? Állandóan beszélt, kifogyhatatlan szóáradatával megbűvölve tartotta hallgatóit… de hogyan beszélhetett? Hiszen semmiféle emberi nyelven nem tanult meg rendesen… Tisztelői feljegyezték, hogy állandóan titkos értelmű keleti szavakat kevert beszédébe, szavakat, melyeket senki sem értett. Félek, hogy éppen ezek a titokzatos keleti szavak rendítették meg leginkább hallgatóit, ez lehetett hatásának magyarázata. Az értelmetlen szavaknak ugyanis különös, veszedelmes bűvölete van.”
3. Ismerd fel a szórakozás-ezotériát!
Az elmúlt két évtizedben azt figyeltem meg, hogy az emberek többségét hihetetlenül becsapja a saját elméjük, ugyanis a kis ravasz, észrevétlenül éppen úgy fogyasztójává válik a spirituális témáknak, mint ahogyan rászokunk bizonyos nasikra, rágcsákra.
Mára a spiritualitás is a szórakozás egy formájává vált. Azok, akik nyitottak ezekre a témákra, gyakran úgy mennek egyik tanfolyamról a másikra vagy hallgatják valakinek az előadásait, mint ahogyan filmsorozatokat nézünk. Ha megtetszik a sorozat atmoszférája és megkedveljük a főszereplőt, hónapokig izgalommal követjük, várjuk a következő részt.
Ehhez hasonlóan temérdek időt lehet eltölteni előadások hallgatásával, és közben semmilyen szellemi előrelépés nem történik. Számtalan példát láttam arra, hogy valaki évekig buddhizmust hallgatott, utána évekig jóga filozófiát, aztán teozófiát, aztán megint valami mást, de mindeközben a belső feszültsége, boldogtalansága nem enyhült, az élete problémái ugyanúgy megoldatlanul álltak.
Tehát őszintén választ kell adnod magadnak arra, hogy mi a célod a spiritualitással: szórakozásra vagy fejlődésre vágysz?
Ha pedig kézzelfogható eredményeket akarsz elérni, akkor olyan utat válassz, ahol nem csak szóáradatban részesítenek, hanem van módszertan és munkára fognak gyakorlatokkal is.